Informator dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji na terenie województwa podlaskiego
Informator
dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji na terenie województwa podlaskiego
Kandydat, który spełnia kryteria określone w ogłoszeniu Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku i złoży komplet wymaganych dokumentów, przystępuje do niżej wymienionych etapów postępowania kwalifikacyjnego:
1. Ocena dokumentów pod kątem ich zgodności z wymaganiami zawartymi w ogłoszeniu
Złożone przez zainteresowaną osobę dokumenty podlegają ocenie przez Sekcję ds. Doboru pod względem ich zgodności z wymaganiami zawartymi w ogłoszeniu. Prawdziwość danych zawartych w kwestionariuszu osobowym podlega sprawdzeniu w dostępnych bazach, rejestrach i kartotekach ze szczególnym zwróceniem uwagi na pkt 1 kwestionariusza część C / Czy w ciągu ostatnich 10 lat byłem/-am /, nie byłem / -am / karany / -a /. Osoba ubiegająca się o przyjęcie do służby w Policji musi precyzyjnie określić za popełnienie jakiego przestępstwa, przestępstwa skarbowego, wykroczenia lub wykroczenia skarbowego była karana, np. 3 mandaty karne za : przekroczenie prędkości, wyprzedzanie na linii ciągłej, brak zapiętych pasów, itd. Podanie danych niepełnych bądź nieprawdziwych czy też ich zatajenie może być powodem przerwania i zakończenia postępowania kwalifikacyjnego i tym samym odmowy przyjęcia do służby w Policji.
2. Rozmowa wstępna
To etap wyłącznie informacyjny i instruktażowy, nie mający charakteru selekcyjnego. Pracownik Sekcji ds. Doboru prowadzący spotkanie z kandydatami, szczegółowo omawia etapy postępowania kwalifikacyjnego, udziela odpowiedzi na pytania zgłaszane przez zainteresowane osoby, a także wydaje kartę skierowania na etap szkolny, czyli test wiedzy ogólnej oraz test sprawności fizycznej. Ponadto w trakcie indywidualnych spotkań sprawdza i weryfikuje informacje zawarte w kwestionariuszu, wprowadzone do Centralnego Rejestru Doboru Kandydatów.
Etap ten odbywa się w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 65 / świetlica oraz pokój 113 /.
3. Etapy szkolne
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie do służby w Policji na terenie województwa podlaskiego, z uwagi na najdogodniejsze położenie, na wymieniony etap, najczęściej kierowani są do Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie / ul. Piłsudskiego 111 /. Testy odbywają się wyłącznie w soboty i niedziele w 3 turach, na godzinę 8.00, 11.00 oraz 14.00.
- Test wiedzy ogólnej
· realizowany jest w formie testu składającego się z 40 pytań,
· do każdego z pytań zaproponowano 4 odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa,
· za każdą poprawną odpowiedź kandydat może uzyskać jeden punkt, czyli maksymalna liczba punków do uzyskania wynosi 40,
· test ma charakter wyłącznie rankingowy, co oznacza, że za każdą poprawnie udzieloną odpowiedź kandydat otrzymuje 1 punkt, a w przypadku nie udzielenia żadnej poprawnej odpowiedzi z zerową ilością punktów przechodzi do następnego etapu, czyli testu sprawnościowego,
· baza pytań do testu wiedzy, z zakresu administracyjnego funkcjonowania państwa, bezpieczeństwa publicznego oraz pytań ogólnych, znajduje się na stronie internetowej www.policja.pl / zakładka rekrutacja / i tylko wyłącznie z niej rozlosowywane są pytania na test wiedzy.
- Test sprawności fizycznej
Po ukończeniu testu wiedzy kandydat w tym samym dniu zostaje poddany ocenie sprawności fizycznej. Test polega na pokonaniu sprawnościowego toru przeszkód w określonym czasie. Wyniki zostają przeliczone w systemie punktowym.
Test zostaje zaliczony, jeśli kandydat uzyska czas określony jako minimalny do jego zaliczenia, wynoszący 1 min. 45 s.
Minimalna ilość punktów do uzyskania z testu sprawnościowego wynosi 21 / czas 1 min. 45 sek. / natomiast maksymalna 40 / czas 1 min. 07 sek. i mniej /.
Wszystkie ćwiczenia w ramach toru przeszkód włącznie z normami czasowymi przeliczanymi na punkty są jednakowe dla mężczyzn i kobiet.
Przystępując do testu sprawnościowego kandydat musi posiadać przy sobie:
· zaświadczenie lekarskie z wpisem „ zdolny / -a / do wykonywania ćwiczeń fizycznych”, z terminem ważności 14 dni od daty wystawienia,
· dowód osobisty,
· strój i obuwie sportowe.
UWAGA !
Z uwagi na fakt, że Policja nie ponosi odpowiedzialności za ewentualny uszczerbek na zdrowiu powstały w związku z uczestnictwem w teście sprawnościowym, zalecane jest aby kandydat posiadał wykupione ubezpieczenie NW / od następstw nieszczęśliwych wypadków /. Posiadanie przedmiotowego ubezpieczenia nie jest obligatoryjne, jednakże w przypadku jakiegokolwiek urazu, na podstawie polisy, firma ubezpieczeniowa zobowiązana jest do wypłaty odszkodowania.
Kandydat do służby, który uzyska negatywny wynik z testu sprawnościowego może ponownie przystąpić do tego etapu, jeżeli w terminie między 30 a 60 dniem od daty badania, złoży oświadczenie w Sekcji ds. Doboru, że w dalszym ciągu jest zainteresowany ubieganiem się o przyjęcie do służby w Policji. Na podstawie tego oświadczenia osoba kierowana jest na egzamin poprawkowy.
W przypadku niezłożenia oświadczenia, uzyskania negatywnego wyniku z egzaminu poprawkowego albo rezygnacji z postępowania kwalifikacyjnego, kandydat do służby może ponownie przystąpić do postępowania kwalifikacyjnego nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia postępowania kwalifikacyjnego, składając komplet dokumentów wymienionych w ogłoszeniu.
Test sprawności fizycznej w formie pokazu filmowego z objaśnieniem instruktora zaprezentowany jest na stronie internetowej www.policja.pl / zakładka rekrutacja.
4. Test psychologiczny
Osoba, która pozytywnie zaliczy etap szkolny kierowana jest, w wyznaczonym terminie, na badanie psychologiczne prowadzone metodą MultiSelect. Test składa się z dwóch części : indywidualnego badania kandydata przed komputerem / 292 zadania / oraz rozmowy z psychologiem. Całość badania trwa około 3 godzin.
Kandydat w każdym z niżej badanych obszarów musi uzyskać co najmniej 50 % dopasowanie do profilu policjanta na stanowisku podstawowym. Za test psychologiczny kandydat może uzyskać od 1 do 60 punktów.
Obszary objęte badaniem:
-
- zdolności intelektualne
- zachowania społeczne
- stabilność
- postawa w pracy
Test przeprowadzany jest w pracowni psychologicznej znajdującej się na terenie Oddziału Prewencji Policji w Białymstoku przy ul. 27-lipca 58.
Kandydat zgłasza się o wyznaczonej godzinie do dyżurnego jednostki i posiada ze sobą dowód osobisty, a w przypadku mężczyzn, dodatkowo książeczkę wojskową.
5. Postępowanie sprawdzające
Złożenie wymaganej ankiety bezpieczeństwa osobowego z klauzulą tajności „ POUFNE”, dostępnej w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, w siedzibach komend miejskich i powiatowych na terenie woj. podlaskiego, a także zamieszczonej do pobrania ze strony internetowej www.podlaska.policja.gov.pl / zakładka rekrutacja / , www.policja.pl / zakładka rekrutacja /, rozpoczyna proces postępowania sprawdzającego, które ma na celu ustalenie, czy osoba sprawdzana daje rękojmię zachowania tajemnicy i tym samym może uzyskać dostęp do informacji niejawnych.
Postępowanie sprawdzające prowadzi Wydział ds. Ochrony Informacji Niejawnych i ze względu na jego czasochłonność trwa około 2 miesięcy.
Wymienioną wyżej ankietę kandydat składa w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku przy ul. Sienkiewicza 65 / pokój 113 /, w terminie wyznaczonym przez pracownika Sekcji ds. Doboru.
Do ankiety bezpieczeństwa osobowego należy dołączyć:
-
- jedno zdjęcie,
- skrócony odpis aktu urodzenia,
- kserokopię dowodu osobistego.
6. Wywiad zorganizowany
Jest to kolejny etap postępowania kwalifikacyjnego, w trakcie którego kandydat udziela odpowiedzi na pytania stawiane przez zespół, powołany decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku. Pytania z takich obszarów jak motywacja do służby w Policji, umiejętność autoprezentacji, formułowania myśli, nawiązywania i podtrzymywania kontaktu, współpracy i współdziałania w grupie, mają na celu ocenę cech i predyspozycji kandydata, a także kompetencji wymaganych w służbie w Policji.
Każdy z członków zespołu ocenia kandydata indywidualnie w systemie punktowym, według opracowanych kryteriów.
Minimalna ilość punktów, która pozwala zaliczyć ten etap wynosi 36 zaś maksymalna to 60.
Kandydat do służby, który uzyskał negatywny wynik z wywiadu zorganizowanego, może ponownie przystąpić do tego etapu, jeśli w terminie między 30 a 60 dniem od daty badania, złoży oświadczenie, że w dalszym ciągu jest zainteresowany ubieganiem się o przyjęcie do służby w Policji. Na podstawie złożonego oświadczenia zostanie wyznaczony mu termin egzaminu poprawkowego.
W przypadku niezłożenia oświadczenia, ponownego uzyskania negatywnego wyniku z wywiadu zorganizowanego albo rezygnacji z postępowania kwalifikacyjnego, kandydat do służby może ponownie przystąpić do postępowania kwalifikacyjnego nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia postępowania kwalifikacyjnego, składając komplet dokumentów wymienionych w ogłoszeniu.
Etap ten przeprowadzany jest w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku przy ul. Sienkiewicza 65.
7. Komisja lekarska
Celem tego etapu postępowania kwalifikacyjnego jest ustalenie przez komisję lekarską zdolności fizycznej i psychicznej kandydata do służby w Policji. W ramach tego etapu kandydat poddany zostaje w pierwszej kolejności badaniu psychologicznemu. Jeśli decyzja prowadzącego badanie jest pozytywna, w dalszej kolejności, o jego stanie zdrowia fizycznego wypowiadają się specjaliści z różnych dziedzin medycyny.
W razie uzyskania negatywnego orzeczenia komisji lekarskiej, od tego etapu postępowania kwalifikacyjnego, kandydatowi przysługuje odwołanie, które składa do Okręgowej Komisji Lekarskiej w Warszawie, za pośrednictwem Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej w Białymstoku.
Kandydat, z nw. dokumentami, które zostaną mu wydane przez pracownika Sekcji ds. Doboru, jest zobowiązany zarejestrować się w Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej / Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Białymstoku, ul. Fabryczna 17, II piętro, pokój 3/6 / i postępować wedle wskazań rejestrującego:
· karta skierowania
· dwa wnioski
Punkty przyznawane za wykształcenie :
Kandydatowi do służby w Policji, z chwilą dokonania rejestracji oferty w systemie informatycznym CRDK, przyznaje się dodatkowe punkty za preferencje w zakresie wykształcenia i kwalifikacji zawodowych określonych w ogłoszeniu, według schematu:
1. wykształcenie wyższe/ magister lub równorzędne / o kierunku przydatnym do służby w Policji (prawo, administracja, ekonomia lub informatyka) 18 punktów,
2. wykształcenie wyższe / magister lub równorzędne / o innym kierunku niż wymieniony w pkt 1 – 14 punktów,
3. wykształcenie wyższe / licencjat, inżynier / - 12 punktów,
4. wykształcenie średnie- 10 punktów.
Kandydaci do służby nieposiadający średniego wykształcenia, ubiegający się o przyjęcie do służby w oddziałach prewencji Policji otrzymują punkty za:
1. ukończona zasadnicza szkoła zawodowa 2 punkty,
2. ukończony kurs specjalistyczny przydatny do służby w oddziałach prewencji Policji, w szczególności kurs strzelecki 2 punkty,
3. prawo jazdy kat. C 1 punkt,
4. uprawianie dyscyplin sportowych, w szczególności sportów walki, motorowych, samochodowych, strzeleckich oraz spadochroniarstwa i technik wysokościowych 2 punkty,
5. wzrost co najmniej 175 cm 1 punkt.
Łączna liczba punktów przyznanych za preferencje kandydatowi nieposiadającemu średniego wykształcenia, ubiegającemu się o przyjęcie do służby w oddziałach prewencji Policji, nie może być większa niż 8.
Punkty przyznawane za wybrane etapy postępowania kwalifikacyjnego
- test wiedzy 40 punktów,
- test sprawności fizycznej 40 punktów,
- test psychologiczny 60 punktów,
- wywiad zorganizowany 60 punktów.
System punktowy umożliwia, na podstawie tzw. punktowanych etapów postępowania kwalifikacyjnego / test wiedzy, test sprawnościowy, test psychologiczny, wywiad zorganizowany/ oraz preferencji zawartych w ogłoszeniu, stworzenie listy kandydatów, którzy pozytywnie ukończyli procedurę rekrutacyjną. Kolejność kandydatów na liście uzależniona jest od sumy punktów uzyskanych przez poszczególnych kandydatów.
Maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania przez kandydata do służby w Policji w ramach systemu punktowego wynosi 218, zaś przez kandydata nieposiadającego średniego wykształcenia, ubiegającego się o przyjęcie do służby w oddziałach prewencji Policji – 208.
Przyjęcie do służby w Policji
Po zatwierdzeniu listy rankingowej przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku, kandydaci którzy zostali na niej umieszczeni, zostają przyjęci do służby w Policji, do wybranych przez siebie jednostek organizacyjnych Policji. W przypadku braku wakatu we wskazanej przez kandydata jednostce Policji ma on możliwość pełnienia służby w innej jednostce organizacyjnej zaproponowanej przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku.
W okresie do 2 tygodni od dnia przyjęcia do służby w Policji kandydat kierowany jest na kurs podstawowy, który odbywa się w formie stacjonarnej , skoszarowanej i w chwili obecnej trwa około 6,5 miesiąca. Szkolenie podstawowe realizują policyjne ośrodki szkoleniowe takie jak : Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Szkoła Policji w Słupsku, Pile i Katowicach. Po zakończeniu szkolenia kandydat wraca do jednostki macierzystej i rozpoczyna służbę. Pierwsze 3 lata to okres służby przygotowawczej, realizowany w komórkach prewencyjnych : patrolowych i patrolowo-interwencyjnych.
Podstawy prawne regulujące dobór do służby w Policji
- ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 roku o Policji / Dz. U. z 2007 r. Nr 43, poz. 277 z późn. zm. /,
- rozporządzenie MSWiA z dnia 30 sierpnia 2007 roku w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji / Dz. U. z 2007 r. Nr 170, poz. 1202 /,
- ustawa z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych / Dz. U. z 1999 r. Nr 11, poz. 95 ze zm. /,
- rozporządzenie MSWiA z dnia 9 lipca 1991 r. w sprawie właściwości i trybu postępowania komisji lekarskich podległych MSWiA / Dz. U. z 1991 r. Nr 79, poz. 349, zm. Dz. U. z 1995 r. Nr 146, poz. 712 /,
-
decyzja nr 478 Komendanta Głównego Policji z dnia 14 września 2005 roku w sprawie prowadzenia badań psychologicznych testem MultiSelect osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji oraz oceny tych badań.
UWAGA !
W razie jakichkolwiek wątpliwości wszelkie informacje można uzyskać pod nw. numerami telefonów bądź drogą e-mail:
- 085 670 22 54, 670 23 56, 670 36 04, 670 28 68;
- dobor@podlaska.policja.gov.pl
Opracował:
nadkom. Tomasz Komarewski
Sekcja ds. Doboru
Wydziału Kadr i Szkolenia
KWP w Białymstoku